Coaching prenatalny
Coaching prenatalny

Wielokrotnie zastanawiałem się jaka jest hierarchia wartości wszystkich czynników, składających się na udany poród lub udane rodzicielstwo. Jakbym nie formułował argumentów w głowie, to zawsze numer jeden był ten sam: mieć zdrowe i szczęśliwe dziecko. Proste, oczywiste, i niestety bardzo mało precyzyjne.
Co w takim razie wpływa na to czy dziecko jest zdrowe i szczęśliwe? Odpowiedź jest bardzo różna na różnych etapach jego rozwoju i oczywiście w dużej mierze zależy od czysto fizycznych aspektów - diety, trybu życia.
Jednak ja chciałbym skupić się na czymś odrobinę bardziej ulotnym. Pierwsze 9 miesięcy jeszcze w brzuchu mamy jest uzależnione w 100% od niej. Jej stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Czy wiesz że wykazano w badaniach, że mózg dziecka rozwija się różnie w zależności od poziomu stresu matki? Prosty mechanizm który przygotowuje nowego człowieka na to co go czeka po przyjściu na świat.
Następnie, zaraz po urodzeniu, głównym czynnikiem kształtującym jego stan emocjonalny są neurony lustrzane, dziecko jest idealnym lustrem tego, co wewnętrznie czujemy, umysłowa pustka, korzystająca z tego co jest wokół niej.
Oczywiście z czasem człowiek usamodzielnia się i zaczyna przejmować odpowiedzialność za swoje emocje, jednak to te pierwsze lata uczą jego mózg na przyszłość jak działa świat i jak powinniśmy reagować.
Żadne z nas nie jest w stanie tego w pełni kontrolować, jednakże możemy mieć bezpośredni wpływ na to, jakie informacje dostanie nasza pociecha.
Chińczycy wierzyli, że przed staraniem się o dziecko powinno się przez dwa lata do tego przygotowywać i ciężko nie przyznać im, że idea jest genialna. Poświęcenie czasu na rozwikłanie napięć w rodzinie, przeanalizowanie czy rodzice boją się porodu lub samego rodzicielstwa i poradzenie sobie z tymi „historiami” jest bardzo dobrym zwyczajem „higieny psychicznej”.
Dlatego jeśli:
1) Boisz się porodu,
2) Lękasz o stan zdrowia dziecka,
3) W twojej głowie jest negatywny obraz bycia w ciąży i bycia rodzicem,
to z przyjemnością pomogę Ci sobie z tym poradzić.

Mikołaj Kapuściarek - tel 601-322-455

Kontakt
kontakt@porodbezstrachu.pl
Realizacja
CodeCat